Хрян

Всички знаем, че хрянът често се използва като остра подправка, която по вкусови качества е равносилна на горчицата и е способна да разнообрази различните ястия. Само че хрянът не е само подправка с характер, но и хранително и лечебно растение. Той често се използва в народната медицина за профилактика и лечение на много заболявания. Хрянът в не големи количества е способен да събуди апетита.

В състава на хряна има активни компоненти, етерично масло с антисептични свойства и някои витамини. В сурово състояние той съдържа около 16% въглехидрати, до 3% азотни вещества и известно количество мазнини. А по съдържание на витамин С хрянът изпреварва лимона, но отстъпва пред шипката и черния касис. Богат е на калий, калций, натрий, сяра, фосфор, желязо и други минерални вещества. В състава му влизат витамин С, фитонциди, захари, нишесте, смолисти вещества, витамини от група В, РР. В пресните му листа има много каротин.

Полезните вещества на хряна с настъргано състояние се запазват, но за съжаление не повече от седмица. Затова хрянът в бурканчетата, които купуваме от магазините, със сигурност няма да прояви своите полезни свойства.

Това растение се използва в традиционната медицина като мощно възбуждащо средство за храносмилателната система. Използва се за лечението на възпаления на пикочните канали. Хрянът има мощно диуретично свойство, затова се използва при бъбречнокаменна болест, цистит, също и при подагра и ревматизъм. Запарките на пресен хрян са полезни при замръзване, лицева невралгия и ревматизъм на ставите. Хрян с оцет и глицерин се прилага за лечението на коклюш и ангина. Но трябва да се внимава с него – той дразни кожата и слизестата обвивка на очите.

Хрянът се използва като средство, което засилва секрецията на храносмилателните жлези. Освен това той се препоръчва при лечение на гастрит с понижена киселинност, като диуретично средство, при катарални възпаления на дихателните пътища. Хрянът обаче е противопоказен при възпалителни заболявания на стомашно-чревния тракт, черния дроб, бъбреците.

Това растение има и козметични свойства. При лунички и пигментни петна е полезно да се обтрива лицето с водна настойка от хрян. Той се прилага и при плеврит, възпаление на белите дробове, миозит, бронхити, при камъни в пикочния мехур, като жлъчогонно и отхрачващо средство.

Хрянът има антибактерицидни свойства, тъй като съдържа фитонциди със силно бактерицидно действие. Той отделя летливи вещества – растителни антибиотици, които убиват вредните бактерии. Фитонцидите предпазват организма от инфекциозни заболявания.

Коментари за статията:

Автор Мнение

Elena Stefanova

2016-02-28 15:22:15

niamam kirilica

Публикувайте коментар за статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез