Великден с Калоян от Masterchef

Както споменах многократно, един от най-колиритните участници във втория сезон на MasterChef - Калоян Денков, е част от дългогодишните ми приятели от гимназията. И както повеляват традициите, празниците се посрещат с близките и верни хора, затова споделям и тази вкусна статия. За да ви покажа на какво се наслади компанията ни в дните около Великден - крехко агнешко с божествена гарнитура, приготвени от Калоян!

Агнешко трио с червено ризото и сос от левурда

Котлети

Почистват се и се оформят, ако не са. Приготвя се смес за хрупкава коричка. В тази сложих шам фъстък, лешник, пресни мента, розмарин, магданоз, средата от хляб и зехтин. Всичко се поставя в кухненския робот и се смила на фини трохи, като постепенно накрая се добавя зехтин, за да се овлажнят и да стане пухкава смес. Почистеният агнешки рак се овкусява целия със сол и пипер и в нагорещен тиган се запечатва с малко зехтин от всички страни за по 1-2 минути. Прехвърля се в загрята фурна на 190 градуса за около 7-8 минути, след което се изважда и се намазват с фин слой горчица. Билковата смес се поставя в широк съд и хубаво се овалва агнешкия рак, така че билките да полепнат по него хубаво от всички страни. Поствя се в тавичка, изправен с кокълчетата нагоре, и се връща във фурната, докато коричката стане хрупкава (около 3 минути). Изважда се и се оставя да почине 5-6 минути, след което се нарязва внимателно на по 2 котлета за порция.

Агнешко беконче

Представлява флейка или меката част под ребрата на агнето. Нужно е месото от двете страни на трупа. Почиства се от дебелата мазнина, като целта е да остане шареното месо. Двете флейки се овкусяват със сол и пипер, и се наставят една върху друга. Начукват се на едро бадеми, накъсват се 1-2 стръка пресен розмарин, поръсват се върху флейките, овкусяват се със сол и пипер и се навиват на руло. С канап за печене рулото се овързва и хубаво се пристяга. Увива се в алуминиево фолио и се пече 2-2,5 часа на 200 градуса. Накрая се изважда, маха се фолиото и се връща да се запече, докато хване хрупкава коричка отгоре. Ролето се нарязва на филийки по една в порция.

Агнешко рагу

Ако не са ви били почистени котлетите от изрезките между кокалите и допълнително месо накълцано на ситно се приготвя рагуто. Ако имате почистени котлети, ще ви свърши работа която и да е част от агнето, като може и да е по-шарено месо. Накълцаното на ситно месо се поставя в силно загрята касерола с малко зехтин. Ако е повече, го сложете в тенджера, като е много важно тя да не е с незалепващо покритие. Целта е месото частично да залепне по дъното на съда, без да се разбърква (това придава по-късно уникален вкус на рагуто). След като полепне месото, се добавят нарязани на ситно моркови и лук. Разбърква се и се оставят и те да хванат загар. Ако месото ви има много мазнина и започне да пуска много течност в съда, ще трябва да я изсипете, защото няма как да хване необходимия загар. Загорялото дъно с късовете месо, лука и моркова се деглазират с около 100 мл хубаво червено вино и 2 с.л. доматено пюре, като с дървена лъжица се остъргва загорялата част от дъното (използвайте само вино, което с удоволствие бихте пили, защото качественото вино прави качествено ястието). След като течността се изпари, се добавя още вино около 300-400 мл и се оставя да къкри на тих огън, докато се редуцира на 80%. Накрая рагуто се овкусява със сол, черен пипер и 1-2 щипки канела. Много е важно крайният резултат да е гъста смес, а не прекалено водниста.

Ризото с червено вино и червено цвекло

Оризът за ризото (арборио или карнероли) се изсипва в загрята касерола с малко зехтин. Бърка се постоянно на средна температура, като целта е оризът не да се пържи, а всяко зърно да се омазни и темперира. Добавя се чаша червено вино и се оставя оризът да поеме виното. Нужен ви е предварително приготвен пилешки или зеленчуков бульон. След като оризът поеме виното, се добавя един черпак бульон. В сокоизтисквачка се поставя около половин килограм цвекло, от което излиза около 150 мл сок, който също се добавя към ризотото. Аз слагам и ситно нарязано цвекло към ориза за различна текстура. След това процедурата е като при всяко едно ризото - прибавя се бульон черпак по черпак, докато оризът набъбне и се сготви до ниво „ал денте“. Накрая се прибавя на 2 пъти масло на малки бучки и ситно настърган пармезан.

Салата с ягоди и синьо сирене

Салатата се накъсва на едри парчета и се поставя в купа. Залива се с дресинг, приготвен от течен мед, лимонов сок, балсамико, горчица, сол и черен пипер. Важно е всички продукти да се псунат в блендера и да се получи приятна на вкус и не много кисела или сладка гъста смес. С нея се полива салатата, разбърква се и се посипва с кубчета синьо сирене и нарязани пресни ягоди.

Цялата ни компания от гимназията, начело с мен - Сандра Алексива, и шеф Калоян Денков, ви желаем весели празници и много вкусен Великден!

Автор: Сандра Алексиева

Рецепти: Калоян Денков

Снимки: Сандра Алексиева

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез