Димитровчето радва окото през всички сезони
Родината на това любимо на българката цвете е Черният континент. То има няколко имена, от които най-разпространени са четири – димитровче, богородичка, астра, фелиция. Легендата разказва, че астрата е израсла от прашинка, паднала от звезда. И ако през нощта тихичко се притаиш в градината до тези разноцветни красавици, може би ще чуеш как те си шепнат, разговаряйки със своите сестри звездите.
Осигурете му през лятото винаги влажна почва. Напролет го пресадете в нова пръст, богата на хумус и му дайте по-голямо пространство, т.е. настанете го в просторна саксия. Задължително подрежете старите клонки, за да дадете път на новите и младите.
Любопитно- Парижкият астроном АлександърАнри-Габриел Касини в младостта си изучавал науката за небесните тела, а останалата част от живота си посветил на ботаниката, занимавайки се със семейството на сложноцветните. През 1826 г. той отделил от семейството на астрите (Asteraceae) новия род Callistephus chinensis, което в превод от древногръцки означава “прекрасен венец”.
- Китайските астри са около 4000 сорта, които ботаниците обединяват в 40 групи, 10 типа и 3 класа. А родът на астрите наброява около 250 вида.
- У нас хората нарекли това растение богородичка, защото то цъфти най-обилно в началото на септември, когато се чества Рождество Богородично и майките на малките деца отиват в църквата за благослов с разкошни букети от тези красиви есенни цветя.
- В Унгария те са символ на есента и името им означава есенна роза, а на гръцки “астра” е просто “звезда”. И наистина със своите багри те оцветяват есента и създават празник за очите и душата.