Как се готви заек

Въпреки ставащите все по-модерни вегетарианство, веганство, суровоядство и други подобни, добрите стари месни ястия винаги са на дневен ред. Особено на трапезата на българина, който и в празник, и в делник просто обича да си похапва месце (друг е въпросът доколко може да си го позволи в наши дни). Месото е вкусно, засищащо и участва в най-различни и коя от коя по-вкусни гозби. Като че ли обаче повечето от нас са свикнали да консумират най-вече свинско и пилешко, в по-редки случаи телешко и агнешко, но забравят, че съществуват и други видове месо. Заешкото например. Освен много вкусно, то е и здравословно и дори спокойно може да стане част от вашата диета.

Белтъчините в заешкото са 22%, с което то поставя рекорд след останалите видове месо. Друго предимство е, че усвояването на белтъчините на заешкото в човешкия организъм е 90%, докато за останалите меса е максимум 64%. Още една добра новина, особено за тези, които се опитват да поддържат форма, е, че заешкото е бедно на мазнини. Месото от заек има ниско съдържание на холестерин и по-тази причина то се препоръчва за хора, страдащи от проблеми със сърдечносъдовата и храносмилателната система, както и за такива с високо кръвно налягане, болести на черния дроб и жлъчката, затлъстяване, гастрит, атеросклероза и други.

Специалистите препоръчват в гозбите си да използвате месо от животно под една година между 1,3 и 1,5 кг, което ще стигне за четирима души. Голям деликатес са черният дроб и бъбреците на заека. По технологията на приготвянето заешкото прилича на пилешкото. Приготвя се на слаб огън, за да може месото да остане сочно и меко. По-добре обаче е да не пържите заешкото, тъй като така се губят някои от основните му качества. Не е препоръчително да използвате и много подправки, защото те биха заличили приятния аромат на заешкото. Все пак, ако много настоявате, може да добавите в умерени количества дафинов лист, мащерка или чубрица например. При готвенето на заек ключова роля играе маринатата. Тя най-често включва червено или бяло вино, мазнина, морков и лук и 1-2 лъжици оцет. Тези, които могат да се прежалят, да използват и бира.

Заешкото месо може да бъде комбинирано с огромно разнообразие от продукти. Ще се получи невероятен вкус, ако добавите чесън, розмарин или сини сливи. За любителите на месото пък препоръчваме да го комбинирате със солена шунка или бекон. Дресинги с горчица или сосове със сметана пък определено биха обогатили вашата гозба. Сицилианците понякога ядат заека с леко горчив сос от черен шоколад. Заешкото е много популярно в Италия и затова не се чудете, ако попаднете на най-различни рецепти с месо от заек и паста. И все пак, ако предпочитате по-лека храна, пригответе заешкото със зеленчуци като спанак, грах, маруля или аспержи. И тук най-важното е да проявите креативност.

Преди обаче да се стигне до готвенето има един много важен момент – избирането на подходящ заек. Когато отидете в магазина, търсете охранено животно, което изглежда свежо и има приятен аромат. Специалистите препоръчват да избягвате зайци с наранявания по тялото, особено такива, причинени от оловен куршум. В повечето случаи такова месо може да има неприятен и дори горчив вкус. Ако бъбреците на заека са оставени, проверете дали около тях има достатъчно бяла мастна тъкан, защото това е индикатор, че животното, което купувате, е било младо и здраво. Важно е да знаете, че по-подходящи за печене са младите зайци, докато по-възрастните изискват по-бавно приготвяне.

След като получихте първия урок за готвене на заек, е време и за една лесна рецепта.

Заек в гювеч

Продукти:

  • 1 заек
  • 3 глави лук
  • 4 картофа
  • 3 моркова
  • 2 ч.ч. бяло или червено вино
  • 300 мл доматено пюре
  • сол
  • черен пипер
  • няколко зърна бахар
  • 2 бр. дафинов лист
  • 1 ч.л. червен пипер

Измийте заека. Сложете го в голям гювеч и го залейте с 1 ч.ч. вода. Поръсете с част от подправките. Оставете месото да престои 1 час. След като мине това време, добавете лука, морковите и картофите. Отново прибавете подправки. В отделен съд разбъркайте доматеното пюре с другата чаша вино. Залейте месото в гювеча със сместа. Сложете капака на съда и го пъхнете във фурната. Ястието трябва да се пече за около 2 часа на умерена температура.

Автор:

Симона Медарова

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез