Кратък наръчник за артишока
Що е то артишок?
Мнозина познават артишока единствено като основен компонент на продуктите за извънредно бързо отслабване, които сега са толкова популярни. Но ето, че сега имате възможност да обогатите знанията си за този особен зеленчук. Артишокът е ядлив недоразвит цвят на култивирано бодливо растение. Той притежава отчетлива сладост и приятен вкус. По света се отглеждат повече от 50 негови разновидности. Трудно е да се определи как точно се приготвя и яде артишока само от вида му. Ако и вие се чудите как се консумира този странен зеленчук, то обезателно ще ви бъде интересно да прочетете тази статия.Какви са ползите от консумацията му?
- Артишокът има ниска калорийна стойност и мазнини, богат е на фибри;
- Намалява нивото на "лошия" холестерол;
- Съдържа антиоксиданти и витамин С, като помага на организма да засили имунната си система и да се предпазва от вируси;
- Съдържа витамин К, който подобрява мозъчната дейност и се използва при лечение на Алцхаймер;
- Богат е на витамини В-комплекс, които подобряват метаболизма;
- Богат е на важни минерали като мед, калции, желязо, магнезий и фосфор.
Как да го изберем и съхраняваме?
- Сезонът на артишока продължава от март до май;
- Избирайте артишок, чиито листа са плътно прибрани към "тялото" на зеленчука и са в наситен зелен цвят;
- Артишокът може да изглежда твърде тежък за размера си;
- Листата трябва да скърцат, когато се стиснат;
- Избягвайте артишок, който изглежда сух или с нацепени листа;
- Колкото по-малък е артишокът, толкова по-нежен ще бъде той на вкус;
- Сочният, закръглен артишок има голяма сърцевина, която е най-сладката му част;
- Съхранявайте неизмития артишок в найлонова торбичка в хладилника за не повече от 4 дни.
Как да го приготвим?
- Ако артишокът има малки бодлички в края на листата, отрежете с кухненските ножици всичките им връхчета. Тази стъпка е по-скоро за естетика, тъй като бодличките омекват при готвенето и не са опасни за поглъщане.
- Отрежете няколко см от върха на артишока.
- Откъснете най-малките листенца в основата на стъблото.
- Отрежете ненужното стъбло, като оставите само около 3см от него на артишока. Обикновено стъблото е по-горчиво спрямо останалата част, макар че някои хора предпочитат да ядат и него включително. Можете и да отрежете стъблото, да обелите външните му слоеве и да го сготвите заедно с артишока.
- Изплакнете с течаща студена вода.
- В голяма тенджера налейте десетина см вода, добавете скилидка чесън, резен лимон и дафинов лист, които подсилват вкуса на артишока. Поставяме вътре гевгир, добавяме артишока и го покриваме. Трябва да кипне и след това го оставяме малко да покъкри (около 15-20 мин.) Времето за приготвяне зависи от големината на зеленчука, колкото е по-голям - повече време отнема.
Как да го ядем?
Можем да го консумираме топъл или студен, но сякаш, когато е топъл, е по-вкусен. Обикновено се сервира с разтопено масло или майонеза (към нея можем да добавим и няколко капчици оцет).
- Отстранете външните листа едно по едно.
- Топнете сочния край (откъдето се вижда месестата част на артишока) на листото в разтопеното масло или сос. Хванете добре другия край на листото с ръка. Поставете го в устата си и го прокарайте между зъбите си, докато отстраните цялата месеста и вкусна част на листото. Изхвърлете остатъка. Повторете и с останалите листа.
- С нож или лъжица изгребете неядливата част, която покрива сърцевината на артишока (самото дъно се нарича сърцевина.) Нарежете я на малки парченца и ги топнете в соса.
А можем ли да го опечем? Разбира се, че да!
Загряваме предварително фурната на 220 градуса. Обвиваме артишока в 2 слоя алуминиево фолио и загъваме ръбовете, за да е добре затворен. Идеята е артишокът да се задуши в собствения си сок. Но това няма да проработи, ако налеете вода. Печете около час. Когато е напълно готов, ножът трябва свободно да преминава през артишока, също както през сварен картоф.
Кулинарни съвети:
- Независимо дали го печете, сварявате или задушавате (това са основните готварски методи за приготвянето му), артишокът се използва и за подправяне на много ястия;
- Повечето хора консумират артишока практически без гарнитура, понякога с чесън и зехтин;
- Използвайте нож от неръждаема стомана, за да срежете артишока, като избягвате алуминиевите, при които може да се появи неприятно оцветяване;
- Напръскайте артишока с лимонов сок, за да попречите на вече отрязаните части да потъмненият, докато го приготвяте;
- Готвенето под налягане е лесен метод за приготвяне на артишока. Той е напълно сготвен, когато листата от долната му част могат лесно да бъдат отстранени;
- Суровата сърцевина трябва да бъде сготвена в подкислена (с лимон или оцет) вода;
- Не изхвърляйте стъблото, обелете го и го сгответе заедно с артишока. Консумирайте го горещо или охладено. Можете да го добавите към салати или паста.
Автор: Юлияна Георгиева