Опасни ли са химикалите в храните?
В наше време едва ли има стока в супермаркета, която да е натурална. Прочетете етикета на кой да е хранителен продукт и ще изброите консверванти, набухватели, ароматизатори и какво ли още не. Медиите наслоиха мнението, че "химикал" е символ на нещо опасно, а "натуралното" е полезно. Това не е съвсем вярно. Дори и натуралната храна е съставена от химични елементи, а те могат да са полезни или вредни. Има натурални гъби, които са отровни, и натуралната захар може да доведе до диабет. Затова не изпадайте в крайности. Все пак преди да сложите нещо в пазарската количка, съобразете се със следните насоки:
- Консумирайте зеленолистни и жълти зеленчуци, които съдържат бетакаротин, а също и други зеленчуци, богати на фитоелементи, които предотвратяват отрицателния ефект от токсините в нашата храна.
- Използвайте разумно заместителите на захарта. Не прекалявайте с изкуствените подсладители, предпочитайте кафява захар или мед.
- При всяка възможност избирайте да готвите с пресни зеленчуци вместо с консервирани. Така ще си спестите излишни консерванти, а и менюто ви ще е по-питателно. Избирайте замразени храни пред консервираните, когато няма пресни.
- Бъдете внимателни, когато избирате риба - нека е ловена в екологично чисти води. Рибата, отгледана специално в развъдници, би трябвало да отговаря на това изискване. Винаги измивайте и почиствайте много добре всички видове риба и морски деликатеси, преди да ги сготвите.
- Избягвайте храни, консервирани с нитрати и нитрити (или натриеви нитрати) - това са салами, пушена риба, кренвирши и някои видове деликатесни меса. А ако все пак решите да консумирате подобна готова храна, нагрейте я до толкова, че да започне да изпуска пара.
- Когато имате избор между няколко варианта на една и съща храна, винаги избирайте онзи с най-малко изкуствени оцветители, консерванти, ароматизатори и други подобрители. Често се случва храни, които са подобрени с такива химикали, да са замаскирани не особено питателни храни.
- Не приготвяйте храна с мононатриев глутамат и избягвайте храни от китайски ресторант, където почти всичко от менюто го съдържа.
- Избирайте крехки меса. Отделяйте кожата и тлъстините от месото, защото именно това са местата, където се складират химикалите, с които хранят животното. По възможност купувайте само месо от животни, хранени с екологично чисти храни, без хормони или антибиотици.
- Мийте старателно плодовете и зеленчуците. Добре е да ги накисвате във вода, но в никакъв случай не ги мийте с препарат за съдове, защото той може да се просмуче вътре в тях и да ви навреди. Плодовете с кора консумирайте белени или ги изтърквайте добре с четчица преди консумация. По кората може да има следи от химикали, с които е отглеждан плодът.
- Не се доверявайте на плодовете и зеленчуците с перфектен вид като на картинка. Често именно такива продукти са отглеждани с най-много пестициди. Предпочитайте продукти с не толкова привлекателен вид - те са по-здравословни.
- На пазара вече има изобилие от био храни - това са екологично чисти храни, отглеждани в чиста почва без химикали. Цената им е по-висока, но ако можете да си ги позволите, не пестете пари. Колкото по-голямо стане търсенето на подобни храни, толкова по-вероятно е цената да падне.
- Предпочитайте местното производство. Избирайте плодовете и зеленчуците, които са изминали най-малко път, докато стигнат вашия пазар - вероятно те ще съдържат по-малко пестициди.
- Хранете се разнообразно - така няма да се излагате прекалено на определен химикал. Редувайте броколи, зеле и моркови; пъпеш, праскови и ягоди; пшеница, овес и ориз.
- Не се вманиачавайте. Колкото и да се опитвате да сте отличници, не забравяйте, че не можете да избегнете всички химикали, защото просто не зависи от вас. Не внасяйте излишен стрес в живота си, а мислете, че правите всичко най-добро за вашето здраве, на което сте способни.
Автор: Моника Матеева