Хранене при бременност - 12 изисквания
Храненето по време на бременността е от голямо значение за правилното развитие на плода, както и за здравето на бъдещата майка. Има 12 изисквания към ежедневното хранене на бременната, за да бъде то пълноценно.
1. Калории
Поговорката, че бременната жена се храни за двама, е вярна, но не съвсем. Наистина в бременната се развива нов живот, който изисква допълнителни калории, но те са едва по 300 на ден и то след първото тримесечие. 300 калории са съвсем малко отгоре на ежедневния ни хранителен режим - това са например 4 чаши прясно мляко на ден.
Има и изключения, разбира се. Жени, които са с наднормено тегло преди зачеването, жени, които са с прекалено ниско тегло преди зачеването, жени с многоплодна бременност, както и все още растящи момичета бъдещи майки - това са специални случаи, в които формулата с 300 допълнителни калории на ден не важи. Жените с наднормено тегло могат да поемат и по-малко калории без проблем (под наблюдение на лекар), а жени под нормата, както и млади момичета - трябва да поемат повече калории. При многоплодната бременност за всяко бебе са необходими по 300 калории.
Не е нужно да вадите тефтер и калкулатор и да се вманиачите в броене на калории. Много по-лесно би било да си измервате теглото веднъж седмично по един и същи начин - най-добре веднага след ставане от сън преди закуска и без дрехи. Ако наддаването е в нормите (по 400-500 грама средно през второ и трето тримесечие), то приемането на допълнителни калории е в нормата. Ако не е - трябва да промените хранителния си режим.
2. Протеини
Протеините са съставени от аминокиселини, които са в основата на изграждането на нови клетки, затова са от изключителна важност по време на бременността. Бременната трябва да поема поне по 60-75 грама протеини всеки ден. Богати на протеини храни са рибата, месото, млечните продукти, яйцата, но не се тревожете, ако сте вегетарианка - варивата, някои зеленчуци, кълновете и някои ядки съдържат добро количество протеини, което ще удовлетвори нуждите ви. Вижте подробен списък на храните, богати на протеини.
3. Витамин С
витамин Е, рибофлавин и фолиева киселина. Морковите и спанакът не са единствен източник на витамин А - той се съдържа и в сушените кайсии, прасковите и пъпешите. За да се информирате още по темата за витамин А, прочетете храни, богати на витамин А.
6. Витамини от групата В
Витамините от група В, необходими за всяка част от развиващия се организъм, се съдържат в пълнозърнестите и бобовите храни. А те са богати и на микроелементи като желязо, цинк, селен и магнезий - също от огромно значение за развитието на новия живот. Сложните въглехидрати, на които са богати пълнозърнестите и бобовите храни, са за предпочитане пред простите въглехидрати, които ни предлагат рафинираните брашна.
7. Целулоза и други витамини и минерали
Яжте повече плодове и зеленчуци в суров вид, за да се снабдите с много други жизненоважни микроелементи. Едно време тези храни не са били ценени и са били в дъното на хранителната пирамида, но едва днес се оценява значението (особено по време на бременността) на калий, магнезий и бор. Някои плодове и зеленчуци са богати на фитохимикали, а червените (диня, червено грозде) съдържат антиоксидантен ликоподий. Всички те съдържат целулоза, която подпомага правилното храносмилане и често предотвратява така характерния по време на бременност запек.
8. Желязо
По време на бременността се създава кръвта на бебето, но също така нараства общото количество на кръв в майчиния организъм - и за двата процеса е необходимо много желязо. Затова е важно да се поемат храни с високо съдържание на желязо - патешки дроб, говеждо месо, стриди и др. Когато заедно с желязото се поема и витамин С, минералът се усвоява по-добре в организма.
Често се случва след 20-тата седмица на бременността лекарят да предпише специални хранителни добавки с желязо, защото е трудно да се набави само чрез храната.
9. Мазнини
По правило не повече от 30% от дневната дажба калории на възрастен организъм трябва да се доставят под формата на мазнини. Това всъщност е много малко и по-често се случва това число да се надвиши. Но пък пълното лишение от мазнини по време на бременността е опасно. Мазнините са жизненоважни за младия организъм. Есенциалните мастни киселини, каквито са Омега-3, са наистина незаменими. Те се съдържат в дълбоководните и мазни риби като сьомга, херинга и сардина, също и в яйцата и орехите.
10. Солени храни
Преди време се вярваше, че по време на бременност трябва да се изключи употребата на сол, защото чрез нея се допринася за задържането на вода. Но днес се смята, че увеличаването на течности в организма по време на бременност е нормално и необходимо и за тази цел е важно да се приема известно количество сол. Пълното изключване на солта може да навреди на плода. Но от друга страна, прекаленото количество сол не е полезно за никого, независимо по време на бременност или не. Прекомерната употреба на сол се свързва с високото кръвно налягане. Затова - не прекалявайте със солта.
11. Течности
Не само, че се храните за двама, но и пиете за двама. Плодът се нуждае от течности, но и самата вие също, тъй като количеството телесни течности във вашия организъм се увеличава по време на бременността. Редовният прием на течности пази кожата да остава мека, предпазва от запек, спомага за извеждането на токсини от организма. Колкото и да е странно, приемът на течности подпомага изхвърлянето на излишни течности от организма. Не на последно място - обезводняването може да доведе до преждевременно раждане.
Не е нужно да се наливате с вода. Много от пресните плодове и зеленчуци са с високо съдържание на вода. Добре е да изпивате допълнително по 4-5 чаши на ден. Но внимавайте - не пийте вода преди хранене и никога не пийте по две чаши наведнъж. Най-добре разпределете приема на течности равномерно през целия ден. Внимавайте да не прекалите с твърде подсладени сокове и газирани напитки.
12. Хранителни добавки
Преди се смяташе, че бременната може да се снабди с всичко необходимо от дневното си меню. Но това би било вярно само в идеална среда, каквото днешният свят не е. Затова приемът на допълнителни хранителни добавки по време на бременността е един вид застраховка, че няма да лишите развиващото се бебе от нищо жизненонеобходимо. Но не забравяйте, че нито едно хапче не може да замени пълноценното хранене! Старайте се да поемате колкото се може по-добра храна. Витамините и минералите от храната се възприемат от организма много по-добре от какъвто и да е химичен заместител. Освен това имайте предвид, че ако прекалите с презастраховането, може да си навлечете сериозни проблеми - някои витамини като А и D са токсични дори и съвсем малко над дневната норма. Затова внимавайте да не прекалите с препоръчителната дневна доза от всеки витамин и минерал. Това обаче не важи, ако увеличите дозата по естествен път чрез ежедневното си меню.
Автор: Моника Матеева