Ползите от цинка
Ползите за здравето от цинка включват правилно функциониране на имунната система и храносмилането, контролиране на диабета, намаляване нивото на стреса, подсилване на метаболизма, спомагане премахването на акне и кожни наранявания. Цинкът допринася също за плодовитостта, грижата за косата и очите, отслабването, за лекуването на екземи, нощна („кокоша“) слепота, настинки, загуба на апетит и много други здравословни проблеми.
Цинкът има жизнено важна роля за синтезирането на протеини и помага за регулацията на деленето на клетките в имунната система на човека. Цинкът се намира най-вече в силните мускули на тялото и е в особено висока концентрация в белите и червените кръвни клетки, в очната ретина, кожата, черния дроб, костите и панкреаса. Семенната течност и простатната жлеза при мъжете също съдържат голямо количество цинк. В човешкото тяло има над 300 ензима и всички те се нуждаят от цинк за своето нормално функциониране. Изследователи са на мнение, че 3000 от общо 100000 протеина в човешкото тяло съдържат цинк. Обичйно в човешкото тяло се съдържат от 2 до 3 г цинк.
Има и органи в тялото, отделящи цинк – слюнчената жлеза, простатната жлеза и панкреаса. Дори имунните клетки секретират цинк.
Симптоми за недостиг на цинк:
- Ниско кръвно налягане
- Забавяне на растежа
- Загуба на костна маса
- Липса на апетит
- Загуба на вкусови и осезателни усещания
- Депресия, загрубяла кожа
- Бледа кожа
- Загуба на тегло
- Диария
- Косопад
- Умора
- Бели петна по ноктите
Важни източници на цинк:
Най-важните хранителни източници на цинк включват продукти на месна основа, както и други продукти като стриди, ряпа, грах, овес, фъстъци, бадеми, цели пшенични зърна, тиквени семена, корен от джинджифил и орехови ядки.Ползи:
Най-важните ползи за здравето на цинка са:- Грижа за кожата: Проучванията показват, че цинкът може да се използва ефективно за приготване на домашно лекарство за лечение на пъпки или акне, което е дори по-силно от плацебо медикаментите; консумацията на антибиотици обаче все още се смята за по-ефективна.
- При екзема: Наричана още атопичен дерматит, тя е възпалително и хронично заболяване на кожата. Причинява се главно от недостиг на цинк в организма. Цинкът играе важна роля в процеса на лечение на хроничната инфекция и подпомага организма във възстановавянето на способността му за правилно лекуване.
- При акне: този минерал е важен за премахването на акнето от кожата. Той регулира количеството на тестостерон в тялото, който е главен причинител на акнето. Цинкът спомага и за синтеза на колаген. Това допълнително помага за нормализране на количеството на кожните секрети и за поддържането на здрава кожа.
- Зарастване на рани: Недостигът на цинк забавя заздравяването на раните. Човешкото тяло има няколко зависими от цинка ензима, които повишават синтеза на колаген, като по този начин помагат за зарастването на раните.
- Смущения на простатата: Цинкът е много важен за преодоляването на проблеми, свързани с простата. Недостигът на цинк причинява уголемяване на простатната жлеза и я прави уязвима към рак. Препоръчително е да се приемат по 15 мг цинк ежедневно под строго лекарско наблюдение, когато са налице проблеми с простатната жлеза.
- При настинки: Добавките, съдържащи цинк, спомагат за намаляване сериозността и продължителността на простудните заболявания. Цинкът редуцира количеството на проинфламаторните цитокенези, които могат значително да влошат настинката.
- Отслабване: Цинкът играе водеща роля за отслабването и контролирането на апетита.
- Бременност: Цинкът е крайно необходим за функционирането и регенерирането на ДНК. От това следва, че е необходим за бързия растеж на клетките и за изграждането на важни съставни части на клетката през периода на бременността.
- Репродуктивни способности: При мъжете цинкът подпомага сперматогенезата и развитието на половите органи, докато при жените той спомага за всички репродуктивни фази, включително при раждане и в периода на кърмене.
- Биологични функции: Цинкът има жизнено важна роля за много биологични функции като възпроизвеждане, контролиране на: диабета и нивото на стреса, устойчивостта на имунната система, обонянието и вкуса, психическото развитие, апетита и храносмилането.
- При инфекции: Цинкът спомага възприятията за допир и мирис, допринася за раздравяването на рани и за растежа на плода в майчината утроба, засилва имунитета. Цинкът помага също за предпазване от инфекциозни заболявания и гъбични инфекции, включително пневмония и конюнктивит.
- Антиоксидант: Цинкът действа като антиоксидант и има основно участие е някои от най-важните биохимични реакции, сред които синтезът на протеини, функционирането на ензимите и метаболизма.
- За регулация на ензимите: Цинкът е съставен компонент на редица ензими, които спомагат за регулирането на растежа на клетките, на синтеза на протеини, на хормоналните нива; ДНК – за регулиране на генната транскрипция, енергийния метаболизъм и др.
- За ракови заболявания: При мъжете цинкът играе жизнено важна роля за простатната жлеза, като я предпазва от ранни увреждания, които могат да причинят и рак.
- Хронична умора: За хората, страдащи от хронична умора, е препоръчително да консумират рибено масло, което е богато на цинк. Някои лекари са на мнение, че не са необходими никакви медикаменти за лекуване на хроничната умора, освен рибено масло с богато съдържание на цинк.
- Косопад: Косопадът причинява загуба на коса както при деца, така и при възрастни. Хора, които имат подобен проблем трябва да спазват диета, съдържаща големи количества цинк. Има различни добавки с богато съдържание на цинк, които могат да помогнат за превенция на косопада.
- Загуба на костна маса: Това е заболяване, при което костите стават слаби и чупливи. Цинкът е компонент на хидроксиапатита – сол, която заздравява костите. Поради тази причина трябва да добавите цинк към своя хранителен режим, за да избегнете загуба на костна маса.
- Нощна („кокоша“) слепота: Консумация на цинк от около 150-450 мг подобрява зрението. Затова винаги се препоръчва да се консумират храни като говеждо, агнешко, стриди, елда и раци, тъй като те са с богато съдържание на цинк и могат значително да подобрят зрението.
Йоанна Младенова
Коментари за статията:
Автор |
2013-06-15 18:06:03 |