Добра храна за добро храносмилане

Пържено от време на време или пиянска нощ едва ли биха ви причинили нещо повече от краткотрайно стомашно разстройство. Но преяждайки прекалено често, може да си докарате проблеми. Ето няколко съвета за благоприятна за стомаха храна.

Яжте повече фибри.

Добре е да се опитвате да ядете повече фибри или сурова храна, на които повечето хора във Великобритания не могат да се наситят, а диета, богата на фибри, може да помогне на храносмилането и да предотврати запек. За здрави черва са нужни разнообразие от фибри като пълнозърнест хляб, кафяв ориз, плодове и зеленчуци, боб и овес. При някои хора зърнените храни водят до подуване и възпаление на стомаха. Ако това е така, приемайте фибри от плодове и зеленчуци.

Пийте много течности, особено вода.

Тя улеснява храносмилането и предотвратява запек. Фибрите са като гъба, която абсорбира вода, и без течности те не могат да си свършат работата и получавате запек. Добър начин да се уверите, че приемате достатъчно течности, е да пиете по една чаша вода при всяко хранене. Избягвайте кофеинови напитки, защото те могат да причинят киселини.

Намалете приема на мазнини.

Мазни храни като чипс, бургери и всичко пържено са трудно смилаеми и могат да предизвикат стомашни болки и киселини. Ограниченият прием на мазни, пържени храни улеснява стомашната работа. Опитайте се да ядете повече крехко месо и риба, пийте обезмаслено или полуобезмаслено мляко и по-добре грил, отколко пържено.

Внимавайте с подправките.

Много хора обичат пикантна храна и това не пречи на храносмилателната им система. Други мислят, че коремът им се раздразва, когато хапват пикантно. Не само палещите храни като чилито предизвикват киселини. По-леките и ароматни храни като чесън и лук също могат да ги предизвикат. Ако пикантната храна ви носи киселини, болки в стомаха или диария, внимавайте с тях занапред. Ако вече имате проблеми като киселини или дрзнения в червата, избягвайте ги напълно.

Пазете се от „дразнители“.

Някои хора мислят, че определени храни причиняват проблеми. Киселинни храни като доматите, цитрусовите плодове, сосовете за салата и газираните напитки могат да предизвикат киселини; пшеницата и лукът могат да предизвикат раздразнения в червата и ако не се усвои лактозата (млечната захар), ще получите газове и диария, след като пиете мляко или ядете млечни продукти, включително сметана, сирене, кисело мляко и шоколад. Опитайте се да стоите далеч от храни и напитки, които предизвикват храносмилателни проблеми. Един от начините да разберете кои храни предизвикват симптоми, е да си водите дневник на хранене.

Избирайте правилните напитки.

Напитки с кофеин, като кафе, кола, чай и някои газирани напитки, засилват киселинността в стомаха, а при някои хора водят и до киселини. Газираните напитки като цяло надуват корема, което също причинява киселини. За да ограничите проблемите с храносмилането, избирайте напитки, които са негазирани и не съдържат кофеин, като билков чай, мляко или чиста вода. Ако все пак не можете без своето кафе или чай, ограничете приема до една или две чаши на ден.

Киселото мляко – приятел на корема.

Пробиотиците са така наречените „полезни бактерии“, които обикновено се срещат в червата и които са свързани с всички ползи за здравето, включително помагат и при раздразнени черва и диария. Можете да вземате пробиотици като добавка (от магазините за здравословни храни) или чрез живо кисело мляко, което е добър и естествен източник. Трябва да ги приемате всеки ден, в продължение на минимум четири седмици, за да видите благотворния ефект.

Деница Грудева

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез