Как се приготвя парено тесто
Дори да не знаете нищо за пареното тесто, няма как да не се досетите, че то получава името си заради технологията на приготвянето, а именно запарването на брашното.
Характерната особеност на това тесто е наличието на пукнатини по повърхността му и образуване на голяма кухина във вътрешността, която се запълва с пълнеж. Основните продукти за приготвянето му са мазнина, вода, сол, брашно и яйца.
Приготвянето се извършва чрез смесване на 4 с.л масло, 1 ч.ч. вода и сол в голяма тенджера. Те се загряват до кипване и се свалят от огъня. Добавя се наведнъж 1 ч.ч брашно и се бърка енергично, докато се получи гладка смес. След това се слага на слабо загрят котлно и се бърка няколко минути, като сместа не трябва да става лепкава. Сваля се от огъня и се разстила в купа, за да изстине по-бързо. Трябва да се охлажда около 5-6 минути. Добавят се 4 яйца, едно по едно, при непрекъснато бъркане. Тестото трябва да има консистенция на майонеза и да бъде гладко.
Пареното тесто може да бъде и опечено, и опържено. От него най-често се приготвят еклери, тулумби, пасти.
Рецепти:
Еклери
Готовото парено тесто се шприцова във форма с дължина по избор (обикновено от 5 до 8 см). Еклерите се пекат в предварително намазнена тава на 220 градуса. След изпичането се разрязват и се пълнят с ванилов крем.
Тулумбички
Тестото се шприцова с подходящи формички и така оформените тулумбички се пържат до зачервяване. След това, докато са още топли, се заливат със захарен сироп.
Пасти „Лилия”
Пареното тесто се оформя като кръгли еклери върху намазана с брашно тава и се пече на 240 градуса. След като се опекат, от горната страна на пастите се отрязва капаче и кухината се пълни с крем. Той се приготвя като се свари крем ванилия и след охлаждането се смеси с бита сметана.
Инна Попова
Коментари за статията:
Автор |
2015-02-15 13:52:49 |