Косата вика за помощ
Вероятно вашият козметик неведнъж ви е повтарял, че чупливите нокти са признак на недостиг на калций в организма, а сухата кожа страда от липса на витамин А. Същото е и с косата.
Впрочем тя е един от най-точните барометри на нашето здраве, тъй като всеки определен признак на нейното „нездраве“ пряко или косвено „крещи“ за проблем в организма.
Проблем 1. Цъфтяща коса. Тя говори за злоупотреба със сешоара, боята и горещата маша. Но не е толкова просто. Ако полагате елементарните грижи – подстригвате я на всеки 3-4 седмици и не злоупотребявате със сешоара, а тя въпреки това продължава да прилича на купа сено – замислете се за вашето хранене.
Съвет. Цъфтящата коса обожава рициново, бадемово масло и зехтин. Намажете я с масло и я увийте с гореща, отцедена кърпа. След час я измийте добре и нанесете върху нея прясно разбито яйце или кисело мляко. Изплакнете с чай от лайка или липов цвят.
Проблем 2. Чуплива коса.
Съвет. Освен промяната на собственото ви меню, което трябва да запълните с млечно-кисели продукти, обикнете маските.
Ето една от най-ефективните: към смлян лист алое добавете по 1 с.л. мед и рициново масло. Получената смес разбийте с 1 жълтък и 1 ч.л. коняк. Дръжте маската на главата не по-малко от час.
Курсът на лечение е 6 процедури, като всяка се изпълнява веднъж седмично.
Проблем 3. Безцветна коса. Това говори за недостиг на гладкост във всеки косъм поотделно, както и за прегаряне на пигмента (естествен или изкуствен). Само че главната причина за безцветността на косата е ниският хемоглобин. Жените почесто страдат от желязодефицитна анемия, тъй като с месечния цикъл и ражданията губят много кръв.
Съвет. На безцветната коса най-често й липсва витамин Н, който подобрява състоянието на роговия слой на косъма. Да се намери този витамин в природата е трудно, затова приемайте препарати, които го съдържат, 2-3 пъти в годината. Подхранете организма с тирозин – яжте бадеми, авокадо, млечни продукти, сусам и тиквени семки. Не забравяйте за цинка. Изтънялата коса говори за недостиг на този елемент в организма. Глезете се с миди, скариди и раци. Освен морските дарове ще ви бъдат полезни месото, домашната птица, овесените ядки, бобените култури, яйцата и млякото, както и черният хляб и слънчогледовите семки. Проверете си хемоглобина и наблягайте на продуктите, които съдържат желязо – нар, месо и червено вино.
Проблем 4. „Нищо не мога да направя с нея“, - оплаква се млада дама на фризьора си. Ако е на улицата, косата така й се наелектризира, че няма как да й придаде форма, а ако вали дъжд – става на „клечки“. Причината за това е повишената шупливост на корените.
Съвет. Плакнете косата си с охладена минерална газирана вода, която добре тонизира кожата на главата и оказва естествен микромасажен ефект, стимулирайки кръвообращението.
Проблем 5. Суха коса. Консултирайте се с нефролог – суха коса имат хората с болести на бъбреците. И още – възможно е да имате недостиг на витамините А, В, С и дефицит на протеини.
Съвет. Обърнете внимание на средствата за грижа за косата (шампоани и маски), които съдържат екстракт от бамбук: те укрепват и съживяват тънката, безцветна, суха коса, придават й обем и не я претоварват.
Проблем 6. „Докторе, ще я изгубя...“
Съвет. Изчакайте. След два-три месеца състоянието ви трябва да се подобри. Ако това не се случи, изследвайте кръвта си, като обърнете внимание на захарта в нея. Падането на косата може да е първият признак на захарния диабет, при който се нарушава микроциркулацията в капилярите, които захранват космените луковици. Ако особени промени в организма не се наблюдават, причината за падането на косата е във всекидневния стрес, хроничния запек или остеохондрозата в шийната зона на гръбначния стълб.
Съвет. Стресът трябва да се снема. Научете се да правите това с хубава музика, ароматни масла или звуци от природата. При запек, когато организмът с всеки изминал ден все повече се задръства с шлака, важно е правилното хранене. Сприятелете се с целулозата (зеле, ябълки, моркови), водата и спорта. А остеохондрозата лекувайте с масажи. Така и стресът ще си отиде.
Проблем 7. Пърхот! Отнесете се с особено внимание към стомашно-чревния тракт. Мазните люспички по главата сочат за проблем с дебелото черво, заболявания на жлъчоизвеждащите пътища и забавяне обмяната на веществата. Освен това пърхотът може да бъде последица от алергия.
Съвет. Хранете се правилно: без захар, сол, кафе и газирани напитки. Обожавате чипса? Тогава ще ви се наложи да избирате между това да хрупкате или да изтръсквате белите снежинки от сакото си. Гривата ви може да оздравее с прием на ферментни препарати. Те ще помогнат на черния дроб и задстомашната жлеза да работят нормално.
Проблем 8. Сребро в косите. В опасност са задстомашната жлеза и щитовидната. В този случай е важно да изключите хормоналната дисфункция.
Съвет. Яжте по-малко сол и кисела храна, не се преуморявайте, избягвайте стреса.
Проблем 9. „Аз съм потресена, - споделя читателка. - Моите пищни златисти коси, моята гордост и главно достижение в живота, потъмняха.“ Идете на лекар. Най-вероятно черният дроб и жлъчката бият тревога. Затрудненото придвижване на жлъчния сок от черния дроб в смомаха и червата подпомага изхвърлянето на оцветяващи пигменти в кръвта. Тя ги разнася до космените луковици, от което косата потъмнява.
Съвет. Пазете жлъчния мехур. Завинаги се откажете от пърженото, газираното и сладоледа. Така и талията ви ща стане по-тънка. Най-пищната коса пораства до 30-ата година. От 30 до 50 години количеството й рязко намалява, след което може да остане неизменно. Британският стилист Анди Уфелс, когото посещават много известни личности, е направил интересно откритие: клиентите, чиято коса е в отлично състояние, имат много по-голям успех в работата и в личния живот, отколкото стопаните на коса с деветте признака на увреждане. Така че пазете си косата и нека ви върви!